1 2 3 4 5

ترک یکباره و همیشگی سيگار و قلیان .دکتربرهان ولدبیگی

قلیان (4)

ترک یکباره و همیشگی سيگار و قلیان

متاسفانه کشیدن سیگار و قلیان در میان شهروندان ایرانی (مخصوصا عده زیادی از جوانان) علی رغم عواقب و پیامدهای خطرناک و پرهزینه به یک “اعتیاد مقبول” تبدیل شده است. گرچه در قیاس با دو دهه قبل “درجه قباحت” آن بیشتر شده و از “مقبولیت”اش کاسته شده است ، با این حال هنوز “مشکل بهداشتی” مهمی است که “سلامت فردی و عمومی” را تهدید می کند. امید است که با تدوین و اجرای برنامه ای فرهنگی و آموزشی بتوان “معتادین به این اعتیاد مقبول” را در مدتی مشخص به ترک آن متقاعد نمود. گرچه دستیابی به چنین وضعی چندان آسان نیست ،اما اگر شهروندان مسئول و متولیان تامین و حفظ سلامت جامعه ، آستین همت را بالا بزنند، “هدفی دور از دسترسی” نیست.      

هميشه و همه جا توصيه آن است که سيگار و قلیان ترک شوند. چرا بايد سيگار را برای هميشه کنار گذاشت؟. “ترک سيگار و قلیان (مخصوصا نوع بسیار مضر یعنی میوه ای آن ) چه فوايد و مزایایی به همراه دارد؟. بايد به اين نکته توجه کرد که “ترک سيگار و قلیان” حتي اگر سخت باشد، مزايای آن خيلی زود مشخص خواهند شد. شاید مرور مزايای زير به این دسته از “معتادان” کمک کند تا عزمشان را بیش از پیش جزم کرده و يک بار ديگر برای ترک به خود نهيب بزنند:

۱- جريان خون بهبود پیدا میکند.

۲- با تقويت ديواره رحم ، فرایند باروری بهبود می یابد.

۳- احتمال “سقط جنين” کاهش یافته و شانس تولد يک نوزاد سالم زياد ميشود. ۴- روند “پيری پوست” کاهش پیدا کرده و ظهور چين و چروک های پوست به تاخير میافتد.

۵- دندان ها سفيدتر شده و تنفس خوشبوتر میشود. احتمال ابتلا به بيماری های لثه و از دست رفتن دندان خیلی کم خواهد شد.

۶- تنفس راحت تر و سرفه کمتر میشود. اگر “ظرفيت ريه ها” با افزايش سن کاهش می يابد، امادر غیاب دخانيات اين روند کندتر می شود.

۷- تقریبا نيمی از افراد سيگاری بدلیل امراض مرتبط با سيگار( از جمله “بيماری قلبی”، “سرطان ريه” و “برونشيت مزمن”) جان خود را از دست ميدهند. اين در حالی است که ترک سيگار و قلیان می تواند ۱۰ سال به طول عمر اضافه کند. ۸- مطالعات نشان ميدهد که سطح استرس بعد از “ترک سيگارو قلیان” بسيار کاهش می يابد. همچنين فرایند اکسيژن رسانی بهبود یافته و در نتیجه تمرکز فکری فرد تقويت میشود.

۹- در عرض ۲ تا ۱۲ هفته بعد از ترک ، فعاليت های فيزيکی (از جمله راه رفتن و دويدن) آسانتر میشود.

۱۰- سيستم ايمنی بدن تقویت شده و مقابله با بیماری های عفونی (از جمله آنفلوانزا و سرماخوردگی)آسانتر میشود. ۱۱- افزايش اکسيژن موجب کاهش شدت “خستگی” و “سردرد” میشود.

۱۲- سطح سلامت سایر اعضای خانواده افزايش مييابد. “دود سيگار و قلیان” خطر ابتلای اطرافيان به سرطان ريه، بيماری های قلبی و سکته مغزی را افزايش ميدهد. همچنين “دود دست دوم” خطر ابتلای کودکان به “بيماريهای ريوی”( از جمله ذات الريه، برونشيت و آسم ) و عفونت گوش را دو برابر میکند. اين کودکان در آینده سه برابر بيشتر در معرض “سرطان ريه” قرار دارند.

گردآوری و ویرایش

دکتر برهان ولدبیگی

دوم دی ۹۴

قلیان (3) قلیان (2) قلیان (1) 26318_368621793241608_2022117194_n

5

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

15 دیدگاه

 1. دکتر آلترناتیو شما چیست؟من خودم مخالف سیگار و قلیان هستم اما می دونم همه درهایی سرگرمی و تخلیه انرژی بر جوانان بسته شده

 2. بهروز قلی پور

  من اتفاقی این مطلب رو تو اینترنت دیدم و از شهر دیگر هستم مطلب جالبی بود من از موقعی که سیگار و قلیان روترک کردم واقعا کمتر بیمار شدم امیدوارم مردم از این مطلب استفاده کنند و سیکار رو ترک کنند

  • من هم می خوام ترک کنم هر بار میگم فردا نمی کشم اما باز دوباره یک انرژی من رو می کشونه سمت قلیان ممنون

   • من هم همین حس وداشتم تا یک روز به تنگی نفس دچارشدم که گفتم خدایا به امید خودت فردای سالمی ازت میخوام اولاش کمی اعصابم خراب بود وتحمل هیچ کس و نمیتونستم تحمل کنم ولی شکر خدا کم کم خوب شدم و حالا دیگه قلیان نمیکشم.

 3. سلام خسته نباشید من چه کاری کنم که قلیان ترک کنم

 4. واقعا حقیقته من تصمیم گرفتم از امروز شروع کنم ماهی ۴۰۰یا۵۰۰هزار تومن رو واسه قلیون کشیدن دود میکنیم میره هوا دیگه بسه

  • خلیل ولدبیگی

   آقای محترمی که سیگا ر وقلیان می کشید اگر اطرافیانت را از قبیل فرزند پدر مادر برادر وخواهر و فامیلان ودوستان برایت ارزشمند هستند باهمت تصمیم جدی ومردانه بگیر وسیگارو قلیان را کنار بگذار تا هم خودت واطرافیان وجامعه از شر دود رهایی یابند

 5. واقعا تفریح مضریه. خود منم دیگه گذاشتم کنار. هر وقت میخواین قلیون بکشید یه لحظه به این فکر بیفتید که اگه چند لحظه نتونید نفس بکشید باید تمام عزیزاتونو ول کنید و برید اون دنیا‌ پس اگه زندگیتونو دوست دارید این لعنتی رو بذارید کنار… موفق باشید.

 6. بخدا عین واقعیته از قدیم گفتن هیچ چیزی بهتر از سلامتی نیست من خودم ۵ سال قلیون میکشیدم دیگه این ۱سال اخر باید هر روز میکشیدم اشتباه ما اینه ک فکر میکنیم فقط ب ریه اسیب میرسونه بلکه میتونه تمام بدنو تحت تاثیر قرار بده و مریض کنه من ک حدود ۸ماه ترک کردم خیلیهم راضیم خداروشکر میکنم امیدوارم همه مردم عزیزم ک قلیونو سیگار مصرف میکنن ترک کنن بخدا هیچی بالاتر از سلامتی نیست

 7. من یک نخبه بودم…و آرزوی همه ی دوستانم بیش از صدها نفر…از ۲۵سالگی قلیان رو شروع کردم…بخدا و به جان دختر ۵ساله ام که قلیان عوارضی کمتر از مصرف شیشه نداره…تمام زندگیمو نابود کرده…الان هم بخاطر ترکش دنبال مطلب میگشتم که اینجا رو دیدم…تمام زندگیمو تو همین ۶سال باختم…بخدا قلیان خود شیطانه…الان روزی ۵تا میکشم…روانشناسا کمکم کنید

 8. من بعد از ۱۰ سال قلیان کشیدن از ۱۸/۴ ۹۶ دیگه لب نزدم خیلی راحت شدم مزفرف تر خودش نیست

 9. بنده دچار کم خونی،فقر آهن و غلظت خون شده بودم بیشترین دلیلش بر میگردد به مصرف قلیان ،الان یک هفته قلیان را بعد از ده سال ترک کردم و زندگی کلا بهتر شده برام و وضعیت جسمانی بهتری نیز دارم توصیه میکنم همگی انشاالله با توکل به خدا هر نوع دخانیاتی را ترک کنن.

 10. سلام
  من تصمیم گرفتم امروز اخرین قلیونمو بکشم بعد از نزدیک ده سال قلیون کشیدن…شاید این کامنتها هیچ تاثیری بر خاننده نذاره اما پیشنهاد میکنم. برید کامنتهایی که افرادی که متاسفانه عزیزانشونو بخاطر سیگار و قلیون و… بر اثر سرطان ریه از دست دادن رو بخونن.شاید بهتر بتونن فکر کنن..قلیون هیچ اعتیادی نداره فقط یک عادته که میشه براحتی این عادت رو ترک کرد.با جایگذینی تفریحات دیگه..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.