1 2 3 4 5

نگاهی گذرا به تحولات و آینده صلح در سوریه /صیفوررشیدی

photo_۲۰۱۷-۰۳-۲۸_۲۱-۳۳-۵۹

نگاهی گذرا به تحولات و آینده صلح در سوریه                                                                     

    با گذشت بیش از شش سال از جنگ داخلی سوریه و کشته شدن بیش از نیم میلیون و آواره شدن بیش از هفت میلیون نفر از مردم بی دفاع در این جنگ فرسایشی و خانمان سوز اکنون با وجود این همه تلفات انسانی و ویرانی شهر های مهم تاریخی و مراکز اقتصادی بیشتر مردم سوریه با نا امیدی به آینده خود و کشورشان می نگرند. حال سوریه بیش از هر زمانی به میدان رقابت و کارزار نظامی قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای مبدل گشته. جنگ داخلی سوریه به سه محور تقسیم شده. که شامل محور روسیه ایران و دولت اسد ,محور دوم احزاب اپوزیسیون و تا حدودی گروه های تروریستی و رادیکال اسلامی با پشتیبانی مستقیم ترکیه و حمایت لوجستیکی و پشت پرده کشور های حاشیه خلیج فارس و محور سوم  که به تازگی شکل گرفته شامل کردها با پشتیبانی دولت های غربی و آمریکا. با وجود پیچیدگی های فراوان در عرصه سیاسی و نظامی سوریه هر کدام از این محور ها می کوشند کفه ترازو را در میدان نبرد به نفع خود سنگین کنند تا در آینده و مذاکراتی که در جریان است برای غلبه بر دیگری دست بالا را داشته باشند. هر چند میان روسیه و ترکیه هماهنگی هایی وجود دارد و دو طرف در صدد تضعیف محور ثالث می باشند اما به روشنی می توان دریافت که این معاملات و هماهنگی ها مقطعی و تاکتیکی خواهد بود . روسیه به خوبی از روابط سرد بین ترکیه و آمریکا تا کنون توانسته بهرمند شود .اختلاف آمریکا و ترکیه که هم پیمان استراتژیک و دو قطب قدرتمند ناتو می باشند از زمانی تشدید پیدا کرد که آمریکا حمایت خود را از نیرو های سوریه دموکراتیک H.S.D و یگان های مدافع خلق Y.P.G تداوم بخشید و برای سال ۲۰۱۸ مبلغ ۳۹۲ میلیون دلار کمک اختصاص داد. و هم چنین در پی دستگیری رضا ضراب تاجر ترک ایرانی تبار در آمریکا به اتهام پول شویی و تلاش برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران و اعتراف او در دادگاه به همکاری با خانواده اردوغان در این مسئله روابط میان دو کشور را روز به روز متشنج تر کرده .طوری که موجب نزدیکی بیشتر ترکیه به روسیه شده.

با این حال آمریکا که نمی خواهد بازنده تحولات سوریه باشد با ایجاد نیروی ۳۰ هزار نفری منظم متشکل از نیرو های سوریه دموکرات و به احتمال زیاد با ایجاد پایگاه نظامی دائمی در شمال سوریه در صدد تقابل با محور روسیه و ترکیه می باشد .معامله اخیر ترکیه و روسیه بر سر عفرین و ادلب روند صلح و تحولات را روز به روز پیچیده تر خواهدکرد،صلحی که روسیه می کوشد تا با اتکا به نفوذ خود در دولت اسد و نقش محوری که دران کشورایفا کرده آینده  سوریه را در مذاکرات سوچی  ترسیم نماید. از طرف دیگر ترکیه می کوشد تا با اشغال شهر عفرین و حمایت از ارتش آزاد و تعدادی از گروه های اسلامی ‌رادیکال که قبلا ذکر شد در مذاکرات صلح اتی دست بالا را داشته باشد. اروپایی ها و آمریکا هم سعی دارند تا با پشتیبانی از استفان دی مستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه طرف های درگیر را در صلح ژنو به هم نزدیک کنند ،و خود برای آینده این کشور تصمیم گیری نمایند .

تاکنون همه تلاش ها برای صلح پایدار بی نتیجه بوده ، به اعتقاد کارشناسان مسائل سیاسی روابط ترکیه و آمریکا در روند صلح داخلی سوریه تاثیر گذار خواهد بود .

حال باید دید که آمریکا در قبال حمایت از کرد ها تا چه اندازه از شریک استراتژیک خود فاصله خواهد گرفت؟قدر مسلم این که آمریکا هیچگاه برای دفاع از کردها با ترکیه وارد جنگ مستقیم و تنش نخواهد شدوبیشتر تلاش خود را در تقابل با نفوذ ایران و روسیه به کار خواهد گرفت وباید دید برای کم کردن فشار ترکیه تا چه اندازه کرد ها را همراهی خواهد کرد.

کردهای که از طرف اپوزیسیون و حکومت مرکزی به عنوان تروریست و تجزیه طلب مورد خطاب واقع شده اند،  و از دیدگاه آنها در آینده سیاسی کشور نقشی آن چنانی نخواهند داشت.

این موضوع هیچگاه مورد تایید کرد ها نخواهد بود زیرا آنها برای خود حکومتی محلی تشکیل داده و برای آینده نظام سیاسی کشور دولت فدرالی را انتخاب نموده اند، از سویی دیگر احزاب اپوزیسیون پیشنهاد آتش بس و گفتگو برای تشکیل دولت انتقالی را مطرح کرده اند که بشار اسد در آن نقشی نخواهد داشت در حالی که بشار اسد با پیروزی های نظامی که اخیرا به دست آورده و توانسته بر بیشتر خاک سوریه تسلط پیدا کند،خود را رئیس جمهور قانونی و نماینده اکثریت مردم سوریه می داند وتا انتخابات آینده بر مسند قدرت باقی خواهد ماند. اختلاف دیدگاه عمیق طرفین درگیر در مناضعات از سویی و متفاوت بودن منافع و مصلحت  قدرت های منطقه ای و جهانی که درگیر جنگ های نیابتی هستند از سویی دیگر موجب شده تا دستیابی به صلحی پایدار برای مردم سوریه دست کم در آینده نزدیک دور از انتظار باشد.

صیفوررشیدی۹۶/۱۱/۲۳

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.