1 2 3 4 5

اردوغان اسلام گرای میانه رو یا دیکتاتوری فاشیست. /صیفوررشیدی

photo_۲۰۱۸-۰۲-۰۶_۱۶-۲۴-۱۵

اردوغان اسلام گرای میانه رو یا دیکتاتوری فاشیست. 

  پس از سر کار آمدن حزب اسلام گرای عدالت و توسعه در ترکیه در سالهای گذشته در طول زمام داری بیش از یک دهه حزب مذکور به رهبری اردوغان وبا شعار عدالت وتوسعه  که ترکیه در زمادولت های یکی پس از دیگری جمهوریخواهان خلق ولائیک ها که فاقد آن بود. در ابتدا با شعارهای اقتصادی و سر وسامان دادن به وضع اقتصاد توانست محبوبیت قابل توجه ی به دست آورد و به دنبال آن شروع اصلاحات اجتماعی در قالب اسلامی که او از آن پیروی می کرد ،وی برای موفقیت در اصلاحات خود  بایدابتدا  وضع نا به سامان جنوب شرق یاهمان کردستان ترکیه سرو سامانی دهد.سپس با میانجی گری رهبران کرد اقلیم کردستان دست دوستی به سوی کردهای ترکیه دراز کرد که در نتیجه منجر به آتش بس بین نیروهای حزب کارگران کردستان pkk وارتش ترکیه شد وقرار شد که پروسه آشتی مرحله به مرحله با میانجی گری آقای مسعود بارزانی رهبر وقت کردستان عراق پیش رود .سپس برای پشبرد اهداف خود وجلوگیری از کودتای نظامیان با مانع بزرگی به نام ارتش که در دست ژنرال های لائیک بود روبه رو شد  و انها را یکی پس از دیگری یا خانه نشین کرد یا از سر کار اخراج نمود که خود جای بحث زیادی دارد و به تدریج زمام امور ارتش را در دست گرفت مسأله بعدی که برایش ایجاد دردسر می کرد وجود دستگاه قضایی که تا آن زمان نسبتٱ استقلال خود را حفظ کرده بود مشکلی بود که باید آن را رفع می کرد  که بایدفراد  وابسته به خود را در دستگاه قضا به کار می گمارد .

تقریبا در طول این سالها اردوغان یکه تاز میدان سیاست و قدرت در ترکیه بود که فکر گسترش امپراتوری عثمانی را در سر می پروراند با این وجود در این ایام اختلافاتی هم با احزاب ملی گرا پیدا کرده بود وبرای به دست آوردن ارای تندروهای ترکیه و پیروزی قاطع در انتخابات گوناگون اقداماتی را بر علیه کردها انجام می داد کردهای که تا قبل از به قدرت رسیدنش متحد او بودند.   پس از تثبیت قدرت  بار دیگر با کردها وارد جنگی نا برابر شد و شهر ها و روستاهای کرد نشین  را به بهانه فعالیت pkk بمباران و مردمانش را آواره کرد . در طول سال هایی که جنگ داخلی سوریه موجب ویرانی و آوارگی بیش از هفت میلیون نفر از مردم شده بود او به جای کمک به صلح داخلی میان احزاب اپوزیسیون وحکومت اسد مداوم از گروه های تندرو اسلامی که در لیست   گروه های تروریستی سازمان ملل بودند حمایت وکمک تسلیحاتی کرد .کمک های که ترکیه هیچگاه زیر بار آنها نرفت تا جایی که یکی از روزنامه نگاران روزنامه جمهوریت ترکیه که پرده از راز سری این کمک ها برداشته بود را دستگیر و زندانی کرد در خلال این سال ها با راهیابی حزب H.D.P به پارلمان ترکیه که اکثریت هواداران و کادر های حزبی آن را کرد ها تشکیل می دادند و برای اولین بار توانسته بودند با اتکا آرای مناطق کرد نشین و قشر ضعیف جامعه  بیش از ده درصد آراء را کسب نمایند و بیشتر سیاست های داخلی وخارجی اردوغان را به چالش کشیده بودند مانع دیگری بود که بر سر راه خود می دید .ابتدا با به حاشیه کشاندن حزب H.D.P و برداشتن مصئونیت قضایی نمایندگان حزب مذکور در پارلمان اعضای رهبری ونمایندگان شاخص آن را دستگیر و به بهانه ارتباط و تبلیغ برای p.k.k زندانی کرد .در پی کودتای نا فرجام سال گذشته ترکیه که خود جای بحث و جدل فراوانی دارد آن را به مخالفان و شخص فتح اله گولن که ساکن پنسیلوانیای آمریکا می باشد  نصبت داد وبه بهانه ی شرکت در کودتا بسیاری از مخالفان سیاسی و عقیدتی خود را به زندان انداخت تا جایی که زندان های ترکیه دیگر ظرفیت پذیرش زندانی را نداشتند.

کودتای نا فرجام عملا چک سفید امضایی بود که در دست داشت طوری که دیگر بدنه ی ارتش و زمام امور نظامیان را که روزی از آن ها هراس داشت را در اختیار گرفت . هم زمان با استفاده از شرایط موجود و تبلیغات و زمینه سازی برای تغییر نظام پارلمانی به سیستم ریاست جمهوری و برگذاری رفراندوم تغییر قانون اساسی موفق به انجام این امر مهم نیز شد که قرار است برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شرکت وعملا برای دو دوره به مدت ده سال، آینده سیاسی و قدرت خود را تظمین نماید. با پایان یافتن پدیده شوم داعش در سوریه هر کدام از قدرت های بین المللی و منطقه ای که سهمی در نا بودی داعش داشتندو به دنبال جای پایی برای آینده خود در این کشور جنگ زده بودند در این میان آمریکا و روسیه هر کدام با حمایت از احزاب و گروهی در سوریه به دنبال جای پای بزرگتر و قدرت نمایی بیشتر بودند. در طول چهار سال جنگ و مبارزه با داعش کرد های سوریه با جانفشانی. آموزش و حمایت تسلیحاتی ائتلاف بین المللی ضد داعش توانسته بودند مناطق شمالی سوریه  که اکثریت کرد بودند را از وجود داعش پاک نمایند وبا تشکیل نیروهای دمکراتیک سوریه متشکل ازاعراب وکردهابا حمایت آمریکا توانستند

شهر رقه پایگاه اصلی داعش در سوریه را باز پس بگیرند که ساکنان آن عرب بودند. این مهم اصلا به مذاق اردوغان خوش نمی آمد تا جای که بارها از آمریکا در خواست کرده بود که حمایت نظامی خود را از کرد ها قطع نماید و چون آمریکا  درحال حاظر کرد ها را در سوریه هم پیمان و متحد خود می دید هر بار درخواست ترک ها را رد می کرد .واین مسئله باعث خشم بیشتراردوغان میشد. اما اخیرا ترکیه به بهانه ارتباط یگان های مدافع خلق Y.P.G با حزب کارگران کردستان P.K.K و تروریست نامیدن آنها و حمله نظامی به عفرین بار دیگر پرده از خوی دیکتاتوری او برداشت. به بهانه امنیت مرزهای جنوب شرقی واسلامی کردن شهر عفرین جنگ نا برابری را آغاز نموده که تا بحال با مقاومت شدید مردم و Y.P.G روبرو شده

این جنگ حامل پیام مهم و روشنی  برای مردم مسلمان منطقه می باشد از این نظر که اردوغان دستور داده بود امامان جماعت مساجد سراسر کشور ضمن دعوت مردم به پشتیبانی از ارتش برای پیروزی در این عملیات دعا کنند .وتا اینجا با سکوت جوامع اسلامی و کشور های مسلمان روبرو شده. یک سوال این جا ذهن را مخدوش می نماید آیا مردم عفرین مسلمان نیستند ؟آیا اسلام اجازه چنین تجاوزی را به اردوغان که سردمدار اخوان المسلمین می باشد را می دهد؟ تا دیروز داعش با نام اسلام سلفی وجهاد و برقراری دولت اسلامی در عراق و سوریه مردم مسلمان این دو کشور را قتل عام می کرد امروز اردوغان با نام اخوان المسلمین در صدد کشور گشایی و تجاوز به کردهای سوریه وزنان وکودکان بی دفاع شهر عفرین شده.جنگی که اکنون آغاز شده با حمایت بیست و پنج هزار نفر از گروه های تروریستی جبهه النصره یا همان شاخه ی القاعده سوریه و ارتش به اصطلاح آزاد .از زمین و حملات هوایی محاصره شهر و سکوت مجامع جهانی وحقوق بشری و چراغ سبز روسیه و مخالفت تلویحی آمریکا می روند تا به تراژدی دیگری مانند حلبچه ونسل کشی شنگال تبدیل شود.البته رویای دیکتاتور به عفرین ختم نمی شود او در صدد اشغال تمام مناطق کردنشین سوریه می باشد که با مقاومت شیر زنان و شیر مردان کرد مواجه شده و جلوی ارتش تا دندان مسلح ترک ایستاده اند و حماسه کوبانی را بار دیگر زنده خواهند کردونخواهند گذاشت رویای امپراتوری عثمانی که اردوغان در سر می پروراند به وقوع بپیوندد. همان گونه که آمریکا در اشغال ویتنام .

شوروی  در افغانستان و صدام حسین در لشکر کشی و اشغال کویت دچار شکست تاریخی شدند این بار عفرین تاریخ ساز خواهد شد جناب سلطان.

311274_3651924690_Page__21395120907563721810120244islahweb-10211-138469988228372 358117_536 1979044_433 7518415_506 images n82807267-72131794 96-11-c23-381 جنگ+داخلی+سوریه

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

2 دیدگاه

  1. با سلام خدمت آقای رشیدی! دوست عزیز رعایت جانب انصاف حتی در مورد دشمنان از سجایای اخلاق است. بنده هم معتقد به ظلم اردوغان به ملت کرد هستم اما ظلم وی نسبت به زمامداران پیشین ترکیه که سکولار یا سوسیالیست بوده اند هیچ است. خانه نشین کردن فرماندهان ارتش هم که یکی از خدمات بسیار بزرگ او نسبت به کردهاست. بهتر است که خدمات وی را هم نادیده نگیریم هرچند که سران احزاب کرد هم با بی تجربگی و ناشیگری خیانتی آشکار به سعادت این ملت ستمدیده کرده و می کنند. ضمنا تحلیل شما به اندازه املای شما درست است.

  2. آنتی تروریست

    تلفات غیر نظامیان در رقه صدها برابر عفرین بود چرا از بمبارانهای وحشیانه امریکا در رقه و دیر الزور و یا از توپ باران شهرهای مزبور و یا شهرهای تحت کنترل ارتش آزاد سوریه توسط کردها و یا آواره کردن صدها هزار عرب از شمال شرق سوریه توسط گروههای کرد چیزی نمیگویید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.