1 2 3 4 5

پژواک اعتراضات و مطالبات مردم /محمدامین فارسی

photo_۲۰۱۸-۰۱-۱۵_۱۵-۳۲-۰۵

پژواک اعتراضات و مطالبات مردم /محمدامین فارسی

حدود چهل سال پیش در چند شهر ایران اعتراضاتی به مقاله توهین آمیز یکی از روزنامه های ایران و سایر عملکرد دیکتاتورانه ی نظام شاهنشاهی شد.بعد از مدتی اعتراضات فراگیر و سرتاسر ایران را در بر گرفت و بعد از یک سال به یک انقلاب تاریخی تبدیل شد.

در آن روز خیلی ها می دانستیم که چه نمی خواهیم ولی در مورد اینکه چه  می خواهیم و بدیل آن چه خواهد بود،شاید درک و فهم کامل و آگاهانه ای نداشتیم.به هر حال در هر کشوری که انقلاب می شود هدف این است،حکومتی که مردم از عمل و ماهیت آن ناراضی و آن را ساقط می کنند؛جانشین آن بتواند وضع مردم و مملکت را از آنچه که هست بهتر و در راستای رضایت و خواسته های مردم حرکت کند و در تامین نیازهای اولیه و ثانویه جامعه موفق باشد.این انتظار و توقعی بود که ایجاد شد  و حق مسلم مردم بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دولت های متعددی با سلایق متفاوت روی کار آمدند.هر کدام با بحران و چالش های خارجی و داخلی مواجه شدند.از قبیل مسایل داخلی،جنگ ایران و عراق،انواع تحریم ها تا برسد به جنگ های منطقه ای  ……. و اختلاف و تقابل های داخلی و منطقه ای.

موضع گیری های متفاوت و ضد و نقیض داخلی در برابر مسایل منطقه ای و سیاست های جهانی ،دیپلماسی خارجی  ایران را هم با چالش مواجه کرد.گاهی هم خواسته یا نا خواسته قربانی سیاست های تقابلی ابر قدرت ها شدیم.به همین دلیل به علت غفلت دولتمردان ازاوضاع بحران اقتصادی و زندگی مردم ،بویژه اقشار ضعیف و متوسط عملاً گسل  و شکاف های طبقاتی و اجتماعی بو جود آمد. و نسبت به عوارض و عواقب آن غافل و بی تفاوت بودند.

این یک قاعده است،هرگاه اولیاء یک خانواده و مدیران یک منطقه و یا مملکت،نتوانند و یا نخواهند نیازهای افراد زیر مجموعه و جامعه را تامین کنند باعث بروز اعتراضات می شود.اگر نسبت به اعتراضات هم بی تفاوت یا اجازه ندهند این هم تبدیل به تنفر می گردد.خشم و خشونت هم زاییده تنفر درونی است.

در روزهای اخیر شاهد اعتراضاتی در مشهد بودیم،ابتدا شعار و خواسته ها محدود و جنبه ی رفاهی داشت ولی بلا فاصله این اعتراضات به سایر شهرها رسید.به همین دلیل شعار و خواسته ها گسترش پیدا کرد . حتی کلیت نظام و مسولین سطح بالا را مورد هدف قرار دادند.

اگر بعد از مدتی اعتراضات فروکش و کنترل شد،باید مسئولین این فریاد هار ا شنیده باشند و به فکر تامین نیازهای جامعه باشند و کما فی سابق آن را فراموش نکنند،زیرا اگر نقد و اعتراض بدور از خشونت حق مردم است.مسلماً این اعتراضات اولین و آخرین نخواهد بود.

اگر مسئولین با حکمت و بصیرت چاره اندیشی نکنند و راه حل های مناسبی برای حل مشکلات در پیش نگیرند نیازی به تحریکات دشمنان قسم خورده نیست. این همه جوانان تحصیل کرده و بیکار،کارمندان با حداقل حقوق،کارگرانی که چندین ماه حقوق دریافت نکرده اند،تورم و گرانی موجود،پایین آمدن ارزش پول و قدرت خرید مردم،کاسه صبر را لبریز خواهد کرد.

آنچه که امروز در ایران وجود دارد و نگران کننده است بنا به اظهار خیلی از کارشناسان و بعضی از مسئولین که از حد مجاز هم گذشته

رشد نرخ بالای بیکاری،تورم و گرانی،پایین آمدن ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم،رشد جمعیت زیر خط فقر و شکاف عمیق طبقاتی،رشد اعتیاد با انواع مواد صنعتی،رشد آمار طلاق،رشد بزهکاری و سایر آسیب ها وفساد های اجتماعی،اداری،اقتصادی و اختلاس های میلیاردی،انتقال بخشی از سرمایه های مملکت به خارج و فرار مغزها،ناامیدی به زندگی و آینده که نتیجه آن کسب رتبه برتر کشور در خشونت و افسردگی،عدم توجه به سهم بعضی از اقوام و مذاهب ایرانی در اداره امور مملکت،تبعیض و بی عدالتی در حقوق و مزایای کارکنان دولت بویژه آموزش و پرورش که سنگ زیر بنا و قلب توسعه همه جانبه مملکت است.

این همه علل  … واعلام برنامه سیاست بودجه پیش بینی شده در گران شدن ۵۰درصدی سوخت و قطع یارانه  خانوارهای زیادی،شوکی دیگر بر جامعه وارد کرد . این مسائل زمینه این زلزله اجتماعی شد و مسلماً مخالفین هر کشوری نقاط ضعف طرف مقابل خود را برجسته خواهند کرد.این مسئولین هستند که بایستی،با تامین نیازهای جامعه وجلب رضایت مردم،سوژه به دست دشمنان ندهند.

اما در رابطه با منطقه ما(اورامانات) که حرکت اعتراضی در آن روی نداد و به قول مسئولین صبر و متانت خود را حفظ کردند.با توجه به این دردهای مشترک سراسری ،در حق مردم این منطقه غفلت و کم کاری و حتی اجحاف مضاعفی شده است.اگر در پی چاره اندیشی و جبران مطالبات معوقه به حق مردم منطقه نباشند،بایستی زیاد به این سکوت و ارامش خوش بین نباشند.زیرا همه اینها باعث انباشت تنفر و خشم می شود که اگرکمرکوه هم داشته باشند،توان تحمل آنرا نخواهندداشت.این مردم انقلابی ومرزدار و مرزنشین برای پیروزی انقلاب اسلامی و دوران ۸ ساله ی جنگ ایران و عراق و بیشتر از آن هزینه های مادی و معنوی خود را در طبق اخلاص گذاشته اند.ولی در جنگی بودن منطقه سخت گیری و تعلل شد.در حالی که از مرز بازرگان تا شلمچه دهها مرز تجاری و مسافرتی افتتاح شد ولی بعد از ۱۵ سال امروز و فردا مرز شوشمی کلید قفلش مفقود و هنوز پیدا نشده است،با وجود اینکه روی آب سیروان دو سد احداث شده و برای پروژه ی انتقال آب سیروان به منطقه دشت ذهاب و فراتر از آن هم اقدام وسرمایه گذاری شده،اما برای انتقال سهمی از این آب برای باغات در حال خشک شدن و زمین های مستعد کشاورزی منطقه اقدامی نشده که در اشتغال زایی و توسعه گردشگری نقش تاثیر گذار زیادی خواهد داشت.

لذا از مسئولین محترم اجرایی منطقه تقاضامندیم در خصوص این موارد مطالبات ضروری و معوقه با نگرشی اجرایی،اقدام لازم را به عمل آورند.در غیر اینصورت ادامه این روند،بی توجهی به صبوری و متانت مردم و احجافی توجیه ناپذیر است.

۱-اقدام عاجل برای باز کردن مرز شوشمی.

۲-اقدام لازم برای انتقال سهمی از آب سیروان برای پوشش باغات و زمین های کشاورزی از روستای وراء تا شهر پاوه در صورت امکان تا روستای شمشیر. با توجه به خشکسالی احتمالی امسال و عوارض آن  اقدام فوری ضرورت بیشتری دارد

۳-اقدام برای اختصاص اعتبارات و تسهیلات بانکی کم بهره برای اجرای طرح های اشتغال زایی متناسب با شرایط و پتانسیل منطقه.

۴-اقدام عملی برای اجرای دستورالعمل مناطق جنگی و مزایای آن برای افراد واجد شرایط.

 

  محمد امین فارسی۹۶/۱۰/۲۵

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

یک دیدگاه

  1. هدایت دشه ای

    باسلام وتشکرازمطالب ارزنده جناب آقای محمدامین فارسی که الحق حرف دل مردم پاوه روبیان فرمودیداما متاسفانه مسولین امرباالخص درسطح بالابه فگراین شهرستان که صدمات زیادی رودرزمان جنک متحمل شده نیستند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.