1 2 3 4 5

گزارش تصویری از آئین شکرگزاری انار روستای دودان شهرستان پاوه

1 (13)

گزارش تصویری از آئین شکرگزاری انار روستای دودان شهرستان پاوه

آئین شکرگزاری انار در روستای دودان بخش باینگان از توابع شهرستان پاوه با حضور اقشار مختلف مردم و با شکوه خاصی برگزار گردید.

هرفصلی زیبایی های خاص خود را دارد، خزان زیبای پائیزی ، نیزدر دیار هورامان رنگ وبوی دیگری دارد، موسم برداشت انار در جای جای هورامان با آداب ورسومی متناسب با شرایط وموقعیت مکانی هر نقطه به اجراء در می آید.

برگزاری متعدد آئین های شکرگزاری در روستاهای ساتیاری، هجیج، نسمه، خانقاه، شرکان، دودان ، زردویی ، شهر باینگان و در نهایت روستای داریان شهرستان پاوه را در سطح اخبارقرار داد وخیل عظیمی از گردشگران داخلی وخارجی را به خود جلب نمود.

ضمن تقدیر از اهتمام نیکوی مسئولین مرتبط وکلیه بانیان ارجمند، این برنامه ها در ادامه می توانند به عنوان برندی در جهت معرفی وشناسایی بیشتر منطقه مورد توجه قرار گیرد.  مضافاً اینکه اطلاع رسانی در سایت ها وکانال های تلگرامی به ظرفیت موجود برای جلب بیشتر افکار عمومی بسیار مفید وارزنده تلقی می شود.1 (9)

بخش باینگان در طول چند سال اخیر ، به جهت همراهی وهمگامی مردمان نیک سیرت ومشارکت جویش بلاخص در فعالیت های اجتماعی وعام المنفعه با تشکیل تعاونی های فعال وتاثیرگزار، هدفمند و با هدف گذاری در امر گردشگری موفق به جذب اعتبارات والگویی عملی برای روستاهای کشور گردیده است.

کمتر جلسه ونشست روستایی در اقصی نقاط کشور است که نامی از توانمندی ومشارکت پذیری بخش  باینگان وروستاهای هدف ذکری به میان نیاید. درهمین آئین شکرگزاری نیز ۵۰درصد برنامه های شهرستان نیز درهمین بخش اجرایی گردیده است .

مراسم قربانی بانه وره ودودان و… خود حرف ها برای گفتن دارد، به هرحال باینگان این دهه با دهه های دیگر تفاوت ماهوی دارد و این نیز مرهون نقش پویای مردم در تعیین سرنوشت خویش رقم خورده و همچنان انتظار می رود که این دیار الگویی ماندگار برای کل مناطق کشور باقی بماند.

گزارش تصویری روستای زیبای دودان را تقدیم حضور کاربران ارجمند می نماید تا این برنامه ها همچنان به عنوان فعالیت عملکردی مردمان این دیار در حافظه ی تاریخ ثبت گردد و زمینه ساز سایر فعالیت های اجتماعی متناسب با نیازمندی های دیار باشد.

نکته حائز اهمیت در آئین های شکرگزاری انار به چشم می آید محصولات شهرستان ارکانیگ بوده وبه همین جهت است که از طعم ومزه خاصی برخوردار می باشد، ناگفته پیداست انار سیاه دودان که محصول منحصربفرد این دیار است قبل از آنکه به عنوان میوه مورد استفاده قرار گیرد کاربرد دارویی دارد وبه همین جهت ارزش آن بسی بیشتر از سایر انارهای مرغوب منطقه می باشد.

گزارش :متن آقای حاج فاروق یوسفی

تصاویر:ده نگی نوریاو

https://telegram.me/dangenoryav    

   https://telegram.me/joinchat/AAAAADzq5zjD346_0wAkNg

   لینک کانال خبری ده نگی نوریاو @dangenoryav 🌎

1 (2) 1 (3) 1 (4) 1 (6) 1 (9) 1 (12) 1 (13) 1 (15)

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

یک دیدگاه

  1. محمد رامیار

    از تلاش‌های شما بخاطر تلاش‌های‌تان در اطلاع رسانی برای مردم بسیار سپاس‌گزاریم. بالاخص از حضور گرمتان در جشن انار دودان.