1 2 3 4 5

مردم دیگر با خیال راحت فوتبال ببینند

communication-8

مردم دیگر با خیال راحت فوتبال ببینند

کرمانشاه- ایرنا- پخش مسابقات فوتبال از صدا و سیما زمانی با مشکل مواجه شد که شبکه قطری ‘BEIN'(الجزیره سابق) فهمید تلویزیون ایران بدون اجازه این شبکه رقابت های یورو ۲۰۱۶ را پخش می کند.

[مردم دیگر با خیال راحت فوتبال ببینند]

این شبکه قطری به یوفا و اتحادیه فوتبال اروپا شکایت برد که چند شبکه ورزشی دنیا از جمله شبکه سه ایران حق پخش مسابقات یورو را نخریده و به صورت مخفیانه از تصاویر BEIN آن هم به صورت ‘پخش ماهواره ای’ استفاده می کنند.

سیمای ایران هم مجبور شد که از اول تیر ماه پخش ماهواره ای بازی ها را متوقف کند؛ همان شبی که میلیون ها ایرانی منتظر دیدن چهار مسابقه یورو ۲۰۱۶ بودند اما یا موفق به دریافت سیگنال شبکه سه نشدند و یا به جای فوتبال مسابقات موتوجی پی دیدند!

راهکار صدا و سیما برای حل مشکل، قطع ماهواره ای و پخش بازی ها از طریق ایستگاه های زمینی بود.

این اقدام هر چند مشکل بیشتر استان ها را حل کرد اما به حال شهرهایی که از سیگنال رسانی زمینی محروم بودند، سودی نداشت.

این بود که صدا و سیما با جدیت درصدد تکمیل شبکه سیگنال رسانی زمینی برآمد.

در استان کرمانشاه مشکل بیشتر شهرها طی چند هفته حل شد اما تا حدود سه ماه بعد هم دست کم مردم چهار شهرستان هنوز در دیدن مسابقات فوتبال مشکل داشتند.

به گفته معاون فنی صدا و سیمای مرکز استان کرمانشاه، در مرحله نخست ۹ شهرستان استان با شیوه سیگنال رسانی زمینی رفع مشکل شدند اما تا شهریور ماه امسال در مراکز شهرستان های هرسین، صحنه، پاوه و ثلاث باباجانی پخش مسابقات همچنان با چالش مواجه بود.

مهران غفوری در گفت و گو با ایرنا افزود: با تلاش صدا و سیمای استان مشکل این شهرها هم طی یک ماه اخیر حل شده است.

** نامه نگاری با رییس کل

در شهرستان هرسین اما وضعیت بدتر بود و با توجه به اینکه نقص سیگنال رسانی زمینی هنوز پابرجاست، پخش فوتبال و گاه پارازیت تصاویر باعث انتقادهایی شد.

حسن سلیمانی، نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین ۱۳ مهر در نامه ای به رییس سازمان صدا و سیما پیگیر این دغدغه شد و نوشت: امکان دریافت برنامه های شبکه سوم سیما به خصوص پخش مسابقات فوتبال داخلی و خارجی در شهرستان های کنگاور، صحنه، هرسین و بخش های بیستون و دینور فراهم نیست.

او از علی عسگری درخواست کرد که برای رفع این مشکل ‘دستور ویژه’ صادر کند.

سرپرست فرمانداری شهرستان هرسین هم به ایرنا گفت که مانع اصلی نبود زیرساخت فیبر نوری است.

امیر شاه آبادی عنوان کرد که به مدیران صدا و سیمای استان تاکید کرده، تمام تلاش خود را برای حل مشکل بکار ببندند و در صورت حل نشدن نقص، آن را از طریق سیما به اطلاع مردم برسانند یا مسابقات فوتبالی که امکان پخش زنده آنها نیست، دست کم با تاخیر پخش کنند.

** مشکل کاملا حل شده

معاون فنی صدا و سیمای کرمانشاه اما گفت که هم اکنون پخش تلویزیونی در کنگاور و صحنه هیچ مشکلی ندارد و تصاویر دریافتی مرکز هرسین هم فعلا به روشی غیر از سیگنال رسانی زمین حل شده است.

به گفته او بخش عمده ای از زیرساخت های فیبر نوری در اختیار شرکت مخابرات و ارتباطات زیرساخت است که با توجه به خصوصی بودن شرکت مخابرات، هر اقدام آنها نیازمند صرف هزینه های بالایی است، در مقابل اما اعتبارات جاری و عمرانی سازمان صدا و سیما در سال های خیر بشدت افت کرده و تامین هزینه ها سخت است.

آنچنان که غفوری اظهار کرد با وجود همه این مشکلات و فشارهای موجود، بخش فنی صدا و سیما کار بسیار بزرگی در حفظ و نگهداری و حتی توسعه زیرساخت های فنی انجام داده که شاید تشریح آن در زمان کنونی میسر نباشد.

او افزود که بیشتر زیرساخت ها شامل تجهیزات فنی پیچیده است که تولید کننده های اصلی آن در آمریکا و اروپا هستند اما صدا و سیما توانسته این خلاء و نبود تجهیزات را با توان داخلی جبران کند.

** تا آخر سال همه چیز بروز می شود

در چنین شرایطی به گفته غفوری، به کمک شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات تجهیزات بروزی برای سیگنال رسانی زمینی در هفت شهرستان استان کرمانشاه ایجاد شده که به دلیل مشکلات پیش رو هنوز به بهره برداری قطعی نرسیده است.

او وعده داد که این سیستم تا ۲ سه ماه آینده در هفت شهرستان و تا پایان سال در همه شهرستان های استان به بهره برداری برسد و جایگزین سیستم غیرمطمئن کنونی شود.

سیمای مرکز کرمانشاه در سال ۱۳۷۹ با نام شبکه ‘زاگرس’ به بهره برداری رسید و هم اکنون روزانه در حدود ۱۰ ساعت برنامه تهیه و پخش می کند.

پوشش تلویزیون دیجیتال در استان کرمانشاه اکنون به ۹۲ درصد رسیده است.

۷۴۴۴/۸۰۶۶ خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشار دهنده:علی مولوی

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

یک دیدگاه

  1. چه عجب بالاخره حل شد در همه چیز سرآمدیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.