1 2 3 4 5

اولین های نوریاب

%d8%b3%d8%b1%da%af%d9%841-001-copy-5-compy

   نوریاب ازچشم فرزندانش

ازاهداف وچشم اندازهای نظام آموزش ،تشویق وهدایت دانش آموزان جهت فراگیری وانس با فرهنگ بومی ،محلی وملی خویش می باشد . دانش آموز را باید تشویق وترغیب وتحریک نمود که ابتدا محل زیست خویش راشناخته ،نسبت به آن احساس مسئولیت وتعهد نموده وتلاشی هرچند کوچک درراه توسعه زادگاه خویش بردارد.

دراین راستا درجهت احساس تعلق وخاطربیشتر دانش آموزن مدرسه راهنمائی نوریاب به روستایشان ازآنان خواسته شده درمورد روستاهای زادگاه خود(نوریاب،نجار،هیروه و…)تحقیق دانش آموزی انجام دهند تا هم ،تاحدی فرهنگ پژوهش وتحقیق درتفکراتشان ..نهادینه شود وهم بعلت اینکه یکی ازمنابع و مراجع تحقیقاتشان رجوع به کهنسالان وافراد آگاه و فرهنگی روستا می باشد.لذا ازاین طریق نیز ارتباطی حسنه بین این دو نسل برقرارمیگردد.من نیز به عنوان معلم آنان درتحقیقاتشان هیچ دخل وتصرفی نداشته و صحّت وسقم این اطلاعات به عهده خود دانش آموزان ومنابع ومآخذ آنان می باشد.چندین گروه تحقیق نمودند که جا دارد از همه آنها تقدیر شود ازجمله نیما ولدبگی وساسان ولدبیگی اما تحقیق خانمها روزین فارس وهانا مولودی کاملتر بودند به همین علت انتخاب گردیدند وقرار است دانش آموزانی دیگر در مورد روستاهای زادگاه خود تحقیقاتشان را ارائه نمایند که در فرصتی دیگر در اختیار علاقه مندان وخوانندگان وب سایت نوریاو قرار میگیرد.بخش مهم این تحقیق این است که از دانش آموزان خواسته شده “اولین های”روستا را معرفی نمایند.اولینها در هر جامعه ای جزء افراد نخبه وتحول ساز آن جامعه بو ده اند که پشت سر خود موجی عظیم از تغییرات وتحولات را رقم زده اند.

ازخوانندگان محترم پایگاه خبری نوریاو خواهشمندیم اولاًبه چشم تدانش وعلاقه مندی یک دانش آموز راهنمائی به این تحقیقات ابتدایی بنگرید ودرثانی  اطلاعات غلط را تصحیح نموده تا تحقیقی علمی تر دراختیار دانش آموزان ومخاطبان قرار گیرد .

صفرولدبیگی

معرفی تاریخچه روستای نوریاب(نوریاو)

موقعیت وجمعیت:

روستای نوریاب جزء دهستان هولی و بخش مرکزی در یک کیلومتری شمال غرب شهر پاوه ، در دامنه ارتفاعات کوه های شاهو، با ارتفاع حدود۱۴۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است.

جمعیت آن حدود۱۳۵۰نفر وحدود۳۰۰خانوارمی باشد.

برابر مدارک واسناد تاریخی موجود قریب به ۳۵۰سال قبل عشیرهء ولدبیگی های نوریاب معیشت کوچ نشینی را رها نموده و با سکونت در اطراف باغات کانی چه رمگ فعلی زندگی یکجا نشینی را انتخاب نمودند، که بعد از چند سال به نقطهء جغرا فیایی امروزی که نوریاب نامیده می شود ودر قدیم به آن دلکنه(دلربا) ملقب بوده نقل مکان نموده اند. مردم این روستا باز ما نده طایفه ولدبیگی از ایل بزرگ جاف هستند.

با توجه به اینکه از قدیم الأیام شغل اصلی آنها دامداری بوده و به صورت ییلاق و قشلاق زندگی کرده اند، از منطقه شهر زور تا ارتفاعات شاهو در حال کوچ نشینی بوده اند.

بعد با توجه به تغییر وتحولات تاریخی وجغرافیایی در سطح منطقه وممانعت از این نوع کوچ نشینی، آنها در نقاط مختلف این مناطق پراکنده وامکان یافتنده واین روستا یکی از آنها می باشد.زبان مردم این روستا کردی وبا لهجهء سورانی صحبت میکنند.پوشش وسایر آداب ورسوم محلی آنها با سایر مناطق کرد نشین تفاوت چندانی ندارد.

دین مردمان این روستا اسلام و پیرو مذهب شافعی هستند. در تعامل هم بستگی باهم، مشارکت ونگرشی مثبت دارند. مهمان نوازی ومعاشرت بادیگران ازویژگیهای آنهاست.

آب وهوا:

آب وهوای این روستا معتدل کوهستانی و به نسبت جغرافیای مناسب ومناظر زیبایی دیدنی، به ویژه منطقه ییلاقی شاهو که محل کوچ تابستانی دامداران است.

وجه تسمه:

کلمه نوریاو برگرفته ازاسم منطقه ای از باغات وزمین های کشاورزی با چشمه ای خروشان و پر آب که دو مفهوم از آن برداشت می شود: یکی به معنی سرچشمه آب، ودیگری آب سهمیه بندی.کلمه نوره آب به مرور زمان به نوره آو، نوریاو تبدیل گردیده است.

ویژگیهای فرهنگی:

 مردمان این روستا از نظر علمی و فرهنگی نسبت به سایر روستاهای شهر پاوه همیشه سرآمد بوده اند و هرساله تعداد زیادی دانشجو در رشته های مختلف دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قبول می شوند و همواره اسم نوریاب را بر سر زبانها می اندازند.  از گذشته تا به حال اين روستا همواره مهد عالماني بزرگ در حوزه‌هاي ديني، اجتماعي، فرهنگي، ادبي، پزشكي و … بوده است كه در حقيقت سرمنشأ خير و خدمتگزاري به كل منطقه بوده و هستند و بخش بزرگي از افتخارات اين ديار مديون وجود شخصيت و زحمات گرانبهاي آنان مي‌باشد. شخصیتهای دینی هم چون خلیفه شکرالله ، خلیفه فیض الله ، ماموستا سید جمیل ، میرزا عنایت ، حاج ماموستا ملا عمر ، حاج ماموستا ملا قادر امام جمعه محترم پاوه ،و ملا عبدالحمن فرزند سید جمیل، وچندها انسان عالم وآگاه دیگر که هر کدام در زمان خود از بهترینها بوده اند. نوسیندگانی در این روستا پا به عرصه این میدان نهاده و آثار آنها در دسترس همگان قرار گرفته است ، همانند بهرام ولدبیگی، دکتر برهان الدین ولدبیگی، دکترجهانگیرولدبیگی، دکتراکبرولدبیگی می باشند و از شعرای عصر حاضر می توان به شاعر مشهور این دوره کاک محمد رشید امینی اشاره کرد.

ویژگیهای اجتماعی:

با توجه به شرایط زندگی آنها، در طول تاریخ این روستا مردم آن چابک وشجاع بوده اند و در جنگ و نبرد های منطقه ای تأثیر گذار وافراد شناخته شده ای داشته اند. بعلت مبارزه ومخالفت با حاکمان وقت زندان، اعدام وتبعید بخش ناخوشایندی از زندگی آنها بوده. مبارزینی که در سال۱۳۴۷در منطقه اورامانات دستگیر ودر سال ۱۳۴۸ در پادگان جلدیان تیر باران شدند، دوتن از آنها اهل این روستا بودند.

این روستا هم چنین دارای افراد شاخصی اجتماعی و متدین بوده و در زمان عشایری چند تن از کاتبان مشایخ وحاکمان منطقه از این روستا بوده اند. در سال ۱۳۱۶ به دستور رضاخان عده ای از خانواده های نوریاب به شهرستان قروه تبعید شدند، ولی در شهریور۱۳۲۰ توانستند به زادگاه خویش برگشتند.

ویژگیهای اقتصادی:

با وجود جغرافیای سخت وناهموار منطقه، روستای نوریاب دارای زمین های مناسب کشاوزی وباغات است. به همین دلیل کشاورزی وباغداری، مشاغل بخشی از مردم بوده ولی هم اکنون با رکود مواجه شده است. محصولات کشاورزی،گردو،انار وانگور می باشد. با توجه به اینکه در قدیم شغل اصلی واکثر مردم دامداری بوده و دارای مراتع کوهستانی است. هم اکنون نیز تعدادی از این طریق امرار معاش می کنند. محصولات آن روغن حیوانی ،کشک،دوغ وپشم ومو می باشد. عده زیادی هم از طریق مشاغل دولتی وشغل آزاد و….. زندگی می کنند.

وضعیت خدمات عمومی :

روستاي نورياب از نظر مراكز خدمات‌رساني عمومي داراي سه باب مسجد، مجتمع آموزشی ابتدایی و راهنمایی، کتابخانه عمومي، خانه بهداشت و مركز بسیج مقاومت، دهیاری می‌باشد.     سالهای تاسیس مدرسه(۱۳۳۸)، بسیج(۱۳۶۰)، خانه بهداشت(۱۳۶۸)، تلفن(۱۳۷۱)، آبرسانی(۱۳۴۸)، برق(۱۳۵۷)،جاده(۱۳۵۵) می باشند.

 

اولین های روستا:

در هر دیار و روستایی همواره کسانی به عنوان اولین افراد معرفی شده اند که برای آن روستا و دیار ارمغانهایی را به همراه آورده اند روستای نوریاب هم از این مورد استثنا نبوده و همیشه کسانی بوده اند که برای اولین بار در روستا سرآمد بوده اند که با مصاحبه با افراد قدیمی تا آنجایی که حافظه شان یاری داده است اولین های روستا را جمع آوری کرده که در زیر به آنان اشاره می شود.

  اولین شورای محلی:مرحوم ظاهر ولدبیگی، مرحوم انور پیاب، سید محمد ولدبیگی
                        

اولین معلم: محمد ولدبیگی                          

اولین جراح محلی: مرحوم صالح فتاحی

اولین دانش آموز رسمی: عبد الرحمان ولدبیگی

اولین حاجی:مرحوم حاج مصطفی مولودی

اولین پزشک: دکتر برهان الدین ولدبیگی                           

   اولین شهید انقلاب:  ابوبکر امینی

اولین با سواد: مرحوم عنایت بیگ                                        

   اولین روحانی: مرحوم سید جمیل

اولین بنا کار:مرحوم استاد محمد شکری

     اولین ماشین دار: مرحوم قربانی ولدبیگی                                            

 اولین مغازه دار: مرحوم محمد سلیم ولدبیگی                       

    اولین خیاط مرد: مرحوم خدامراد ولدبیگی(لالو خوامراو)

مکان اولین مدرسه: خانه عبدالرحمن ولدبیگی                       

 اولین خیاط زن: مرحومه رعنا حسینی

اولین تلویزیون دار: مرحوم محمد رشید ولدبیگی                           

اولین رادیو دار:مرحوم سهراب رشیدی

اولین موتوردار:حبیب الله ولدبیگی                                           

اولین خانه دارای لوله کشی آب: اسدالله اسکندری                   

 اولین ساختمان بتونی: حمام عمومی

اولین اعدامی :نامداربگ توسط سرداررشید روانسری

اولین زندانیان سیاسی درزمان رضاخان:۱-مرحوم عبدالکریم ولدبیگی ۲-مرحوم نجب قلی بگ۳-سلیم بیگ(فرزندان میراحمدبیگ )۴-مرحوم کریم فرزند مرحوم خلیفه فیضل الله درزمان رضاخان

کاتبان قدیمی: مرحوم عنایت بیگ، مرحوم میرزامحمد رشید

مسن ترین زوج متوفی: دی خالکه و خالو ساله

مسن ترین مرد در قید حیات:مامو ئه وره حمان

مسن ترین زن دز قید حیات:دی مه لی زنی حاجی مصطفی

اولین ماماهای محلی: مرحومه خانزاد ولدبیگی،مرحومه رعنا ولدبیگی،مرحومه طیبه حسینی وماهی عبدی

منابع

۱-پایگاه خبری نوریاو

۲-کتاب جاذبه های اکو توریستی اورامان، برهان ا لدین ولدبیگی

۳-مصاحبه با (محمدامین فارسی، جعفر ولدبیگی)

                                         

                                 پژوهشگران:هانا مولودی و روژین فارسی

                                                                                                                بهمن۱۳۹۳

                

اولین های زیر در راستای علاقه ودرخواست خوانندگان و توسط خود آنان به وب سایت ارسال شده و به تحقیق دانش آموزان اضافه میگردند وخواهشمندیم بازدید کنندگان محترم وب سایت این مجموعه را تکمیل و غنا بخشند.

 اولین نانوا واولین نوریابی ساکن پاوه:مرحوم محمدرضا رشیدی

اولین سربازان :۱-مرحوم حاج محمد سلیم ولدبیگی۲-مرحوم احمدولدبیگی۳-مرحوم حاج سیدحسین ولدبیگی

اولین اعدامی درزمان محمدرضا شاه:مرحوم عطا پیاپ سال ۱۳۴۸

 اولین اعدامی درزمان محمدرضا شاه:مرحوم مجیدنورایی سال ۱۳۴۸

اولین آرایشگر:فتح الله ولدبیگی
اولین دانشجو:رحیم امینی

اولین دانش آموزان دختر:۱-فاطمه ولدبیگی (فتاح)۲-سرگل ولدبیگی۳-شیرین امینی۴-حمیده ولدبیگی

اولین معلمان زن:۱-کبری ولدبیگی۲-فاطمه ولدبیگی(فتاح)

اولین دارنده موبایل:فاروق اکرامی

اولین مترجم:دکترجهانگیرولدبیگی

اولین دانشجوی تحصیل کرده در خارج ازکشور(ارمنستان):دکتراکبرولدبیگی

اولین مسئول شرکت تعاونی در نوریاب:سلیم ولدبیگی

اولین کدخدا:کهزاد بیگ

اولین دهیار:مظفرامینی

اولین مؤلف وروزنامه نگار:بهرام ولدبیگی 

اولین جانباز:سیدنجیم ولدبیگی

اولین دندانپزشک:دکترجهانبخش ولدبیگی

اولین پرستار:محمدصدیق مولودی

اولین چترباز :آقای محمد رشید ولدبیگی سا ل۱۳۵۳درتیپ۵۵هوابرد شیراز بعداعزام به کشور عمان جهت جنگ دربلندیهای ضفار ،اولین راننده پایه یکم سال۱۳۵۷،اولین دوچرخه سواردرسال۱۳۴۸،اولین راننده لودرسال۵۷،اولین گواهی نامه متورسیکلت.

اولین معلم دانشسرا دربندرعباس :محمدولدبیگی(خالوحمه لالو

اولین قهوخانه :مرحوم حسن عبدی فرزندملاعبدالرحمن عبدی

اولین زندانی دررژیم گذشته :خالو عبه)))

 اولین نانوا واولین نوریابی ساکن پاوه:مرحوم محمدرضا رشیدی

اولین سربازواولین مغازه دار: مرحوم حاج محمد سلیم ولدبیگی 

اولین سرباز:مرحوم احمدولدبیگی

اولین سرباز: مرحوم حاج سیدحسین ولدبیگی

اولین مسئول شرکت تعاونی در نوریاب:سلیم ولدبیگی

اولین آرایشگر:فتح الله ولدبیگی

اولین دانشجو:رحیم امینی

اولین دارنده موبایل:فاروق اکرامی

                          اولین دانش آموز دختر:سرگل ولدبیگی

اولین دانش آموزو معلم زن:فاطمه ولدبیگی(فتاح)

اولین دانش آموز:حمیده ولدبیگی

اولین دانش آموز:شیرین امینی

اولین معلم زن:۱-کبری ولدبیگی

اولین مترجم:دکترجهانگیرولدبیگی

اولین دانشجوی بورسیه به خارج ازکشور(اوکراین):دکتراکبرولدبیگی

اولین شورای محلی:مرحوم ظاهر ولدبیگی،

اولین شورای محلی: مرحوم انور پیاب

اولین شورای محلی: سید محمد ولدبیگی

اولین دهیار:مظفرامینی

اولین حاجی:مرحوم حاج مصطفی مولودی

اولین پزشک: دکتر برهان الدین ولدبیگی

اولین دندانپزشک:دکترجهانبخش ولدبیگی

اولین پرستار:محمدصدیق مولودی

اولین شهید انقلاب: مرحوم ابوبکر امینی

اولین معلم: محمد ولدبیگی،

اولین اعدامی درزمان محمدرضا شاه:مرحوم مجیدنورایی سال ۱۳۴۸

اولین اعدامی درزمان محمدرضا شاه:مرحوم عطا پیاپ سال ۱۳۴۸

 

اولین چترباز :آقای محمد رشید ولدبیگی سا ل۱۳۵۳درتیپ۵۵هوابرد شیراز بعداعزام به کشور عمان جهت جنگ دربلندیهای ضفار واولین رانده پایه یکم سال۱۳۵۶٫

%d8%b1%d8%ad%d9%85%d8%a7%d9%86-copy

                                 اولین دانش آموز: عبد الرحمان ولدبیگی

                                    بیشترین سن:عبد الرحمان ولدبیگی

اولین با سواد: مرحوم عنایت بیگ

اولین مؤلف وروزنامه نگار:بهرام ولدبیگی

اولین جراح محلی: مرحوم صالح فتاحی

اولین زندانی دررژیم گذشته :خالو عبه

اولین خیاط مرد: مرحوم خدامراد ولدبیگی(لالو خوامراو)

                                             اولین ماشین دار: مرحوم قربان ولدبیگی

اولین خانه دارای لوله کشی آب: اسدالله اسکندری

اولین چاه: باغ مرحوم درویش توفیق کیانی

اولین تلویزیون دار: مرحوم محمد رشید ولدبیگی

اولین رادیودار:مرحوم سهراب رشیدی

اولین جراح محلی: مرحوم صالح فتاحی

اولین جانباز:سیدنجیم ولدبیگی

اولین موتوردار:حبیب الله ولدبیگی

اولین ماما: مرحومه  رعنا ولدبیگی

بیشترین سن: بانو ملیعه قربانی

                                          بیشترین سن: بانو ملیعه ولدبیگی

اولین ماما: ماهی عبدی

اولین ماما: مرحومه خانزاد ولدبیگی

اولین ماما: مرحومه  طیبه حسینی

مسن ترین زوج متوفی: دی خالکه وخالو ساله

 اولین ساختمان بتونی: حمام عمومی


۳-مصاحبه با جعفرولدبیگی

۳-مصاحبه با (محمدامین فارسی

   پژوهشگران:هانا مولودی و روژین فارسی

درباره ی مـظفـر ولـدبیگی

ئه م وب سایت که له به ر چاوی خوینه رانی به ریزه ، له لایه ن مزه فه ري وه له د به گي و به هاوكاري هيوای برای ئه رکه کانی به ریوه ده چی . له خوینه رانی ئه م توره کومه لایه تیه داواکارین بو باشتر به ریوه بردنی،هاریکاری و هاوکاریمان بکه ن . بو په ره پیدانی زياتر به ژماره موبایلی 09183318945 یا ئیمه یلی mozafarnoryaw@yahoo.comپه یوه ندیمان پیوه بگرن . سه ربه رزیتان ئاره زومانه

6 دیدگاه

  1. سلام اولین گفتاردرمانگرپاوه وحومه کامل ولدبیگی گفتم سلیقه ای عمل نشه

  2. با سلام اولین موبایل فاروق اکرامی اصلاح شود با تشکر /.

  3. باسلام ” پيشنهاد ميگردد نام اين صفحه را به ” نورياب از ديدگاه مردم” يا ” نوياب از ديدگاه جوانان ” تغيير يابد ، عبارت ” نورياب از چشم فرزاندانش ” اصلا” مناسب نيست و در واژگام فارسي چنين جمله اي معناي سليسي ندارد

  4. با سلام اولين معلم نورياب مرحوم اسماعيل شياني بوده مي توانيد ازدانش آموزانش محمد رشيد ولدبيگي ونقي احمدي سوال كنيد

    • باسلام خدمت جناب aدوست عزیزفرمایش جنابعالی کاملادرسته وماهمدراین جابه روح پاک آقای شیانی دروردمی فرستیم واززحمات مرحوم تقدیر وتشکرمی کنیم.ولی باید خدمت جنابعالی عرض کنم که تمام موارد ی که بیان شده ازجمله اولین معلم منظور وهدف ما افراد وشخصیتهای اولین نوریابی بوده ودراین پوشه ما به اشاره ای به افرادخارج ازنوریاب نکردیم. والا افراد واشخاص بزرگوارزیادی بودند که درنوریاب خدمت نموده اند.انشاءالله اگرخداوند یاردهد با همراه وهکاری دوستان وجنابعالی بتوانیم خدمات افرادی چون آقای شیانی را درآینده خدمت مردم عزیزارائه دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.